חוקר פרטי – באילו אמצעים הוא ישתמש לצורך ביצוע חקירה

בלש פרטי

כמעט כל בעל מקצוע, צריך להיעזר בכלים, מכשירים וציוד אשר יאפשרו לו לבצע את עבודתו. אם אנחנו שוכרים חשמלאי לביצוע עבודות חשמל, הוא יצטרך להגיע אלינו עם כלי עבודה מסוימים, אחרת הוא לא יוכל לעשות מה שאנחנו מבקשים ממנו. זה נכון גם לגבי בעלי מקצוע אחרים, בתחומים שונים.

גם חוקר פרטי משתמש באמצעים וכלים שונים על מנת לבצע את עבודתו. אומנם חלק מהותי מתהליך העבודה שלו, מתבצעת בעזרת החוכמה, הניסיון והיכולות שהוא צבר במהלך השנים, בין אם זה כשהוא שימש כחוקר באופן פרטי ובין אם זה לפני כן, במידה והוא עבד כחוקר במשטרה או בצבא.

מדוע חוקר פרטי צריך כלים ואמצעים לביצוע העבודה

עבודתו של חוקר פרטי מתבססת על תצפיות, דיבוב וראיונות, חקר נתונים ועוד. כל הדברים הנ"ל מחייבים שימוש באמצעים שונים. מעבר לכך, על מנת שהוא יכול לנהל חקירה סדירה לאורך זמן, בצורה עקבית, וכן לספק לנו הוכחות על תוצאות החקירה, הרי שהוא צריך להיעזר באמצעים שונים.

אחרת כל מה שיש לו, זה הסיפור שהוא יכול לספר לנו, על בסיס מה שהוא ראה או שמע, בלי שום הוכחה אשר נוכל לנצל אותה לצרכים שלנו. צריך לזכור, החקירה תשתלם עבורנו, אך ורק אם יהיו בידינו עובדות ונתונים מבוססים על המקרה.

באילו אמצעים וכלים נעזר חוקר פרטי

כל חוקר נעזר במספר אמצעים וכלים אשר ישרתו אותו במהלך החקירה. מדובר במצלמות מעקב או מצלמות אחרות שיספקו לנו תמונה ויזואלית, מערכות האזנה שיספקו לו הוכחות קוליות, כמו כן, הוא ישתמש באמצעי מעקב שונים, זאת על מנת שיוכל לאתר בקלות אנשים ולעקוב אחריהם במידת הצורך.

ישנם מקרים בהם החקירות מתבצעות גם דרך מחשבים, אז אפשר להשתמש בתוכנות ואמצעים ממוחשבים, על מנת להגיע אל הוכחות ועובדות ממשיות. מעבר לכך, הרי שהחוקר ישתמש באמצעים מאולתרים, על מנת להגיע אל אנשים או מקומות מסוימים, ולבצע חקירות על פי הניסיון והידע שעומדים לרשותו.

האם מותר לחוקר פרטי להשתמש באמצעים אלו

בישראל, כמו במדינות רבות אחרות בעולם, חוקרים פרטיים פועלים על פי חוק מוגדר. בין היתר, החוק מגדיר באילו אמצעים וציוד מותר להם להשתמש ומתי. חשוב לדעת את זה, שכן אם החוקר השתמש באמצעים לא חוקיים, ובעזרתם הוא השיג את החומרים והנתונים המשמשים אותנו, ייתכן מאוד שלא נוכל לעשות בהם שימוש.

לכן עלינו להעסיק אך ורק חוקרים פרטיים מורשים, חוקרים שיש להם רישיון בתוקף ועובדים על פי החוק. כך אנחנו יכולים להיות בטוחים, שאכן כל החומר שאנחנו מקבלים, הגיע אלינו בצורה חוקית וישרה, בלי לעבור על החוק, ויש לנו אפשרות לעשות בו שימוש כפי שאנחנו רוצים, על פי הצרכים הרלוונטיים עבורנו.