סקר קרקע – לשם מה וכיצד עושים אותו

סקר קרקע

כל פרויקט בנייה שאנחנו מבקשים להתחיל, בין אם מדובר בפרויקט מגורים, פרויקט עסקי, מסחרי או אפילו פרויקט של בניית תשתית מסוימת, מתחיל בנקודה ספציפית. עלינו לוודא שהקרקע עליה מתכוונים לבצע את הפרויקט, מתאימה לכך.

לא פעם אנחנו שומעים בחדשות, על פרויקטים אשר נעצרים בשלבים מסוימים, אחרי שמתברר שהקרקע עליה הם נבנו, אינה מתאימה מסיבות כאלה ואחרות. לעיתים, לצערנו, זה מתגלה אחרי שהפרויקט כבר נבנה ואז מתגלים זיהומים או בעיות אחרות שעלולות לפגוע באיכות הפרויקט עצמו וכן לסכן את האנשים שאמורים להשתמש במבנה או בתשתית.

כיצד קרקע יכולה להשפיע על פרויקטים לבנייה?

נהוג לחשוב, שקרקע יכולה להשפיע על פרויקטים לבנייה, בגלל המבנה שלה. כלומר, אם מדובר על קרקע טובענית נניח, אז סביר להניח שיהיה מאוד קשה להקים בה פרויקט עד שלא יוצרים בסיס חזק עליו ניתן להתחיל את הבנייה.

אך לקרקע יש השפעות נוספות על פרויקטים לבנייה. ההשפעה העיקרית היא בחומר ממנו עשויה הקרקע ובכלל החומרים המצויים בתוכה. לצערנו, הרבה פעמים אנחנו מגלים שקרקעות עליהן רוצים להקים פרויקטים שונים, הן בעצם מזוהמות ואי אפשר להשתמש בהן מבלי שהן עוברות תהליך של ניקוי, לפני כן, במידה וזה אפשרי.

כיצד סקר קרקעות יכול לעזור?

אחד הכלים שעוזר לנו לגלות את מצב הקרקע, הוא סקר. המטרה של סקר קרקע, היא לעזור לנו לבחון את איכות הקרקע ולאתר אילו חומרים מצויים בתוכה. הסקר מאפשר לדעת האם מדובר בקרקע יש חומרים מזהמים, והאם מדובר על כמות שאי אפשר להתגבר עליה.

יכול להיות מצב שהקרקע מכילה חומרים מזהמים באופן שלא ישפיע על הסביבה ועל האנשים שאמורים להשתמש במבנה. לעומת זאת, בהחלט ייתכן שבמשך שנים שפכו או העבירו אל הקרקע חומרים מזהמים, שמונעים כל אפשרות להשתמש בה. זה נכון בעיקר בסביבה של מפעלים מזהמים או מקומות ששימשו בעבר לאתרי פסולת.

כיצד עושים את הסקר ואיך אפשר להתגבר על בעיות זיהום

הסקר נעשה באמצעות דגימה של הקרקע. לוקחים כמויות מסוימות מאזורים שונים בקרקע, בוחנים אותן במעבדות ואז אפשר לראות האם הקרקע מכילה חומרים מזהמים באחוז שנמצא מתחת לרמה המותרת או מעל לרמה המותרת. בהתאם לכך מחליטים מה לעשות.

בעיקרון, אם הקרקע מזוהמת אז יש שתי אופציות. הראשונה היא לנסות ולנקות אותה באמצעים שונים. תהליך שיכול לקחת זמן רב. האופציה השנייה, היא להחליט שעל הקרקע לא ניתן לבנות מבנה או פרויקט לשימוש של אנשים, ואולי אפשר לעשות בשטח שימושים אחרים.

אם אתם רוצים לדעת עוד על סקר קרקעות, ולהזמין סקר כזה עבור פרויקט שאתם מתכננים להקים, זה הזמן ליצור איתנו קשר ואנחנו נדאג לספק לכם את כל המידע הרלוונטי בנושא, וכן לשלוח אנשי מקצוע לבצע את הסקר.