איך להתמודד עם עקירת שיניים

שיניים

עקירת שיניים היא לא פעולה נעימה לביצוע וברוב המקרים היא מהווה רק שלב אחד בטיפול מורכב או מאתגר וצריך לדעת איך להיערך לקראתה.

מי שצריך לבצע עקירה של שן לבטח כבר יודע שמצב השן לא טוב במיוחד או שמדובר בשן שמפריעה לתפקוד הפה ולכן צריך לפנות אותה ממקומה.

מי שבעיקר כיום צריך לעקור שיניים אלה אנשים שהשלב הבא עבורם הוא טיפולים של השתלת שיניים ולכן על מנת לגשת להשתלה עצמה המיקום של השן כבר צריך להיות חשוף, כלומר עליהם להחלים לגמרי מההשתלה עצמה.

בעבר עקירות השיניים היו נחשבות לטיפול מורכב בפני עצמו אך כיום יש מגוון רחב של אפשרויות להקלה על התהליך וברגע שמתייחסים בכובד ראש לעניין – הרבה יותר קל להתמודד איתו.

התמודדות נכונה עם עקירת שן

מה שבעיקר גורם לחשש לקראת עקירת שיניים הוא זריקת ההרדמה וחוסר הנוחות שמגיע לאחר הטיפול.

מכיוון שכל אדם מגיב אחרת לטיפול ולא תמיד אפשר לחזות במדויק מתי יחלוף חוסר הנוחות ואפשר יהיה לחזור לשגרה – הרי שיש אי ודאות לאורך הטיפול ולא מעט מתח נפשי.

מכאן החשיבות של הכנה נכונה והתמודדות אישית עוד לפני העקירה.

חשוב קודם כל לשמור על רוגע אישי ככל האפשר, לקבל כמה שיותר פרטים ומידע על הטיפול וכל מה שיקרה במהלכו, הסברים על התרומה של עקירת השן לתהליך כולו של השתלת שיניים ביום אחד לאחר ההחלמה מהעקירה וכמובן באילו דרכים יקל רופא השיניים על המטופל במהלך העקירה – איך מתבצעת על העקירה, באילו אמצעי הרדמה יעשה הרופא שימוש ועוד.

מטופלים רבים נוטלים כדור הרגעה לפני העקירה ואפילו בולעים משכך כאבים על מנת שהכאב כלל לא יגיע, גם לא בדרגה נמוכה מרגע שבו מתחילה העקירה.

חשוב לפנות את לוח הזמנים למשך יום או יומיים לאחר העקירה על מנת לאפשר לגוף ולפה לחזור לשגרה, להוריד את הנפיחות ובאופן כללי לחוש טוב.

החשיבות של הכנה אישית ונפשית

שיתוף פעולה עם צוות המרפאה, כמו גם הכנה אישית שהמטופל יעשה על עצמו יכולים לסייע רבות בהורדת מפלס הלחץ והמתח ובהגעה ליום העקירה במוכנות גבוהה.

רופא שיניים מקצועי, מנוסה ומיומן יידע לא רק איך לבצע את העקירה על הצד הטוב ביותר אלא גם יידע להבין את המצב הנפשי של המטופל וינהג בסבלנות, באמפתיה וברוגע על מנת שהטיפול יספק חוויה חיובית ככל האפשר.

כאשר המטופל יודע שלאחר העקירה מגיע טיפול של השתלת שיניים, הוא יודע ומבין שהוא מתקרב למצב שבו השיניים וחלל הפה שלו ייראו מצוין, לא יהיו לו בפה שיניים שלא נראות טוב ואפילו יכול להיות שהוא יוכל לחזור ולחייך בפה מלא ובביטחון.