תוכנית עסקית – לשם מה היא חשובה לנו וכיצד אנחנו יוצרים אותה

תוכנית עסקית

אחד השלבים הראשונים של הקמת עסק חדש או כשרוצים להתחיל שלב חדש בעסק, בין אם זה התרחבות, כניסה לשווקים חדשים, פנייה אל תחומים שונים, כניסה של שותפים או כל דבר אחר, היא יצירת תוכנית אשר אמורה לספק את כל המידע הרלוונטי על היכולות והאמצעים העומדים לרשות העסק.

הכוונה היא לתוכנית עסקית, אשר אמורה לספק את כל המידע הרלוונטי על מצבו של העסק, בין אם זה מבחינה כלכלית, בין אם זה מבחינת כוח אדם או מבחינות אחרות. בלי תוכנית עסקית, יהיה מאוד קשה לפעול, לא רק כלפי פנים אלא גם כלפי חוץ.

מה זו תוכנית עסקית וכיצד בונים אותה

תוכנית עסקית היא למעשה תוכנית שאמורה להציג את כל מה שעומד לרשות העסק, וכן לספק כמין מפת דרכים כיצד לפעול. כלומר, איך אמור העסק לפעול בשביל להשיג את המטרות שלו. התוכנית אמורה להציג את כל היתרונות שיש לעסק וכן את כל החסרונות, והאתגרים שעומדים בפניו. זאת מתוך כוונה לייצר תמונת מבט רחבה, מקיפה ואמינה על העסק.

בשביל לבנות תוכנית כזו, צריך להבין תחילה מה יש בעסק. למשל, מה היכולת התקציבית שלו, איזה נכסים עומדים לרשותו, בפני אילו מחויבויות כספיות ואחרות הוא עומד, איזה כוח אדם עומד לרשותו, ועוד. חשוב להכיר את העסק מכל זווית אפשרית בשביל לבנות תוכנית עסקית בצורה נכונה.

איך משתמשים בתוכנית עסקים בצורה נכונה

למעשה תוכנית מסוג זה, אמורה לעזור לבעל העסק גם כאשר הוא מבקש לעבוד עם גורמים בתוך העסק וכן, אם הוא רוצה לעבוד עם גורמים מחוץ לעסק. לכן חשוב מאוד שהתוכנית תהיה מבוססת על נתוני אמת, נתונים מעודכנים ורלוונטיים, וחשוב שהתוכנית תהיה מקיפה.

למשל, האם העסק רוצה לבצע שינויים בתוך העסק, אז התוכנית תוכל לשמש אותו לשם כך. כך נוהגים עסקים כאשר יש להם צורך לבצע התייעלות פנימית. התוכנית, כאמור, יכולה לשמש אותו גם כאשר הוא מעוניין לבצע פעולות מחוץ לעסק. למשל, אם הוא רוצה לזמן גורמים חיצוניים שיהיו שותפים שלו, התוכנית תאפשר לו להציג בפניהם את העסק בצורה נכונה ואמינה.

מדוע חשוב להשתמש בייעוץ לצורך בניית תוכנית

במקרים רבים, בפרט כשמדובר על עסק חדש, נהוג לקחת יועץ חיצוני שיעזור בתהליך בניית התוכנית. יש לכך שתי סיבות עיקריות. הראשונה, לא כל בעל עסק יודע כיצד לבנות תוכנית שתהיה יעילה, נכונה ורלוונטית עבורו. סיבה שנייה, יועץ חיצוני יכול לספק זוויות ונקודות מבט, שגורם פנימי מתוך העסק, לא תמיד יכול לראות ולספק.

אז אם אתם מחפשים יועצים מקצועיים שיעזרו לכם לבנות תוכנית עסקית, זה הזמן לפנות אלינו. אנחנו נשמח לספק לכם את כל המידע הרלוונטי בנושא, ולעזור לכם בבניית תוכנית.